LightDark

Vyhledávaný český kreslíř, malíř, ilustrátor, karikaturista a autor komiksů. Celoživotní provokatér.

Narozen 26. června 1972 v obci Okříšky u Třebíče

Wikipedie

 

Instagram pomalu ožívá
sledujte sociální sítě

© 2022 Štěpán Mareš

HLUBOKÁ VÝTVARNÁ POSELSTVÍ V HLUBOKÉ NAD VLTAVOU

Po 17ti letech se do Galerie Knížecí Dvůr vrátil se svým dílem výtvarník Štěpán Mareš. Prodejní výstava s názvem „HLUBOKÁ VÝTVARNÁ POSELSTVÍ“ potrvá do 15. srpna. Vstup je zdarma. Krom originálů komiksu Zelený Raoul je vystaven výběr obrazů a kreseb z volné tvorby a vůbec poprvé originály ilustrací knihy Kafkova abeceda. 

Pro zájemce jsou na výstavě dispozici také limitované edice grafických listů, které prezentují průřez tvorbou. Marešovi fanoušci tak v galerii najdou jim dobře známou politickou satiru, ale také motivy z volné tvorby inspirované ženami, auty či jinými fantaziemi. 

Výstava byla zahájena v sobotu 20. července příjemnou vernisáží. Úvodu se ujal majitel galerie Pavel Frelich, který přivítal hosty, krátce zavzpomínal na předchozí výstavu a představil autora. Koncepci výstavy a volbu vystavených děl přiblížil Luboš Denner ml. ze společnosti DENNART, která Štěpána výhradně zastupuje a pomáhá realizovat s ním spojené projekty. 

Pak už dostal slovo autor, který návštěvníkům přiblížil události spojené s koncem legendárního komiksu Zelený Raoul. Hlavně se ale rozpovídal o nedávno vydané knize Kafkova abeceda pro kterou vytvořil sérii ilustrací. Podělil se o vtípky z křtu knihy a celkově svým humorem celou akci kořenil. 

Milým překvapením byla návštěva pana Tomáše Jirsy, senátora a starosty Hluboké nad Vltavou. Ten v odlehčeném duchu zavtipkoval, že v komiksu naštěstí nikdy nebyl. Mareš si totiž často nebral servítky  a politikům dával ve svých kresbách co pro to. Někteří se s ním za to i soudili. 

Krom dvou výjimek si mohou návštěvníci vystavená díla pořídit do své sbírky. Každé s autorovým podpisem a certifikátem potvrzujícím pravost. Každý díl Zeleného Raoula je tvořen třemi samostatnými listy. Zájemci je dostanou zkompletované na výstavním archu spolu s rámem. Stejným způsobem jsou prezentovány a nabízeny kresby z volné tvorby tvořené většinou tuší na karton. Vystavené obrazy, akryly či oleje na deskách i plátnech, ukazují kontrast ve tvorbě z let devadesátých a té současné.  

Jednou ze zmíněných neprodejným výjimek je kresba prezidenta Petra Pavla jedoucího na motocyklu. Tento oblíbený motiv je zastoupen na grafických listech, ale třeba i plakátech a pohlednicích. Druhou jsou ilustrace Kafkovy abecedy. Zájemci si však mohou titulní kresbu odnést formou grafického listu. List byl v edici 100 ks letos ručně vytištěn k výročí 100 let od Kafkovi smrti na historickém stroji z té doby. Každý je označen, datován a signován autorem. Zmíněná kniha Kafkova abeceda je na výstavě také k sehnání, stejně jako plakáty, pohlednice, knižní záložky a další předměty s oblíbenými motivy.

Pro fanoušky výtvarného umění i širokou veřejnost je v Galerii Knížecí dvůr připravena pestrá podívaná.

Share this